Jeśli wydaje Ci się, że ekologiczne życie jest trudne czy drogie, to jesteś w błędzie. Żeby ekologicznie żyć nie musisz montować baterii słonecznej na dachu albo budować wiatraka w ogrodzie. By zatroszczyć się o środowisko, a także o własne życie (i portfel), wystarczy stosować się do kilku prostych zasad w swoim mieszkaniu, domu, ale także w miejscu pracy.
Ekonomicznie = ekologicznie
Ekonomia to pierwsza zasada ekologicznego domu, mieszkania.
Przede wszystkim należy oszczędzać wodę i energię. Zyska na tym zarówno środowisko, jak i Twój portfel. Czy pomyślałeś kiedyś co można zrobić z wodą z mycia warzyw i owoców lub z ugotowanych jajek? Jeśli nie, to podlej nią inne rośliny! Jeżeli nie masz zmywarki to naczynia najlepiej zmywaj w misce lub zlewozmywaku, a nie pod bieżącą wodą. Jeśli nie będziesz co chwila odkręcać kurków, zużyjesz mniej wody! Ponadto staraj się brać pysznić, a nie kąpiel w pełnej wannie. W ten sposób zużyjesz trzy razy mniej wody. Dodatkowo możesz zainwestować w kran z wbudowanym filtrem i pić wodę bezpośrednio z kranu. Dobrym rozwiązaniem jest używanie butelki z filtrem a nie kupowanie wody w butelkach. A może TY masz jeszcze inne pomysły na oszczędzanie wody?
A jak można oszczędzać energię? Jeżeli przykręcisz temperaturę w pralce na 60° zamiast 90°, to oszczędzisz 40% energii, którą zużywa ten sprzęt. Ponadto wyłączaj telewizor i radio jak z nich nie korzystasz. Podobnie ze światłem – wychodzisz z pokoju, łazienki czy kuchni – wyłącz światło! Zawsze wyłączaj wszystko, czego nie używasz i nie zostawiaj urządzeń elektrycznych podłączonych do gniazdka w trybie czuwania. Bo czy np. wyciągasz z gniazdka ładowarki, zasilacze, jak z nich nie korzystasz?
A wiesz, że one po odłączeniu telefonu, tabletu, komputer dalej czerpią energię? To tylko niektóre przykłady oszczędzania energii. Masz swoje sposoby na oszczędzanie energii?
Kolejny niezwykle ważny aspekt postawy ekologicznej to gospodarowanie odpadami domowymi. Wydaje się, że nie wytwarzanie odpadów jest niemożliwe. Jednak ich redukcja i recykling, jak najbardziej! Najprostszym sposobem, żeby sprawdzić, ile śmieci się wytwarza, jest przyjrzenie się sobie i … zakupom, jakie się robi oraz kubłom na śmieci. To w czym przynosisz zakupy do domu ma znaczenie! Wybierasz torbę ekologiczną, czy jednorazową reklamówkę? Gdzie wędruje później ta reklamówka – do kosza, czy używasz jej jako worka na inne śmieci? Jakie przedmioty kupujesz – wielokrotnego użytku, czy jednorazowe? Przyjrzyj się także opakowaniom kupionych przedmiotów. Czy krem w słoiczku jest zapakowany w kartonik i owinięty folią? Te wszystkie dodatkowe opakowania, to śmieci, które chcąc, nie chcąc produkujesz! Dlatego najlepsze opakowanie to takie, którego nie ma, a gdy towar jednak musi być w coś zapakowany, wybieraj taki, którego opakowanie da się przetworzyć.
Staraj się segregować odpady na szkło, plastik, papier, bio a już w ostateczności wrzucaj śmieci do frakcji mieszanej. Korzystaj z specjalnych, przeznaczonych do konkretnych śmieci pojemników. Przeterminowane leki zwracaj do aptek, meble i sprzęty, które nadają się jeszcze do użytku oddaj komuś innemu lub sprzedaj, a zużyty sprzęt RTV i AGD do sklepu, albo odwieś na PSZOK.
Plastikowe nakrętki, a w szczególności baterie, wrzucaj do specjalnych pojemników, które znajdziesz w wielu instytucjach a także w supermarketach, szkołach, szpitalach. Jak masz tylko możliwość stwórz kompostownik. Nie tylko ograniczasz ilość oddawanych odpadów, ale także masz możliwość samodzielnie wytworzyć nawóz do wykorzystania w swoim ogrodzie.
Inne sprawdzone sposoby na ekologiczne życie:
1) Robienie zakupów „z drugiej ręki” na potrzeby domu i firmy.
2) Racjonalne zakupy (kupuj to co jest Ci potrzebne, a nie kupuj „na zapas”).
3) Spacery, rower, komunikacja miejska zamiast jazdy samochodem lub zabieranie kilku osób do samochodu np. do pracy, szkoły.
4) Oddawanie lub wymiana zbędnych rzeczy zamiast wyrzucania. W wielu przedsiębiorstwach popularne są zbiórki nieużywanych rzeczy i oddawanie do domów pomocy lub schronisk.
5) Maksymalne wykorzystywanie światła naturalnego.
6) Korzystanie z akumulatorków zamiast baterii.
7) Prowadzenie własnego ogródka nawet w miejscu pracy.
I wiele, wiele więcej.
Czy to trudne? Zdecyduj sam/ sama. Warto zacząć od prostych zachowań, które wykonywane systematycznie staną się pożytecznym nawykiem.